Yavuz Taner’i Anıyoruz

14 Şubat 2021 Yazan  
Kategori Müzik Haberleri

14 Şubat 1990 yılında vefat eden büyük bestekar yavuz taner’i vefatının 31. yılında büyük bir özlemle anıyoruz. Youtube kanalımızda yönetmenlik yaptığı albümlerle ilgili paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz

Yavuz Taner Kimdir?

Yavuz Durmuş, 13 Temmuz 1949 tarihinde aynı zamanda memleketi olan Sivas’ın Gemerek ilçesinde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra ortaokula devam ederken, müzik eğitimi almak için ortaokuldan ayrıldı.

1964 yılında Aksaray Musiki Cemiyeti’ne girerek Nida Tüfekçi, Adnan Ataman ve Abdullah Nail Bayşu’dan Türk halk müziği eğitimi almıştır. İlk 45’liği 1969’da Arya Plakçılık’tan çıkardığı Sen Gelsen De Olur – Kalbe Asla Değilmez’dir. Ardından Güzel Kızlar – Gemiciler Kalkalım adlı 45’liğini Kervan Plakçılık’tan çıkardı.

1980 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı (Devlet Konservatuvarı)’nın açtığı Türk Halk Müziği Topluluğu sınavını kazanan iki isimden biridir. Diğer isim ise 1984 yılında hayatını birleştirdiği eşi Sema Hanım’dır.

1980 ile 1990 yılları arasında Türk Halk Müziği Korosu bölümünde solist-korist (koro solisti) olarak görev yapmıştır. Kullandığı enstrümanlar arasında bağlama ve ud başta olmak üzere diğer telli sazlar gelmektedir. Halk müziği eğitimi almış olmasına rağmen gönlündeki en büyük yeri Arabesk müziğine ayırmıştır. Müzik dünyasında Türkiye’nin ‘Abdulhalim Hafız’ı olarak tabir edilmekteydi.

1987 yılında Türküola Müzik Yapım şirketinden Yaşamanın Kuralı albümü piyasaya çıkmıştır.

Söz yazarı-şair Ali Tekintüre ile birlikte birçok başarılı çalışmaya imzasını atmıştır. 1987 yılında sözü Ali Tekintüre’ye, müziği ise Yavuz Taner’e ait olan Müslüm Gürses’in de yorumladığı Gitme şarkısı yılın en iyi şarkısı seçilmiştir.

1988 yılında İbrahim Tatlıses’e ait Kara Zindan adlı albümün yönetmenliğini yapmış ve 1990 yılında Müzik Dergisi’nin düzenlediği yarışmada En İyi Yönetmen Müzik Oskarı ödülünü almıştır. 14.02.1990 tarihinde İstanbul’da, geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüştür.

Sema Durmuş ile yaptığı evliliğinden Barış ve Umut adında iki oğlu vardır. Barış, baterist; Umut ise Vokaliz grubundadır.